Archívum - 2015/2
Tárgyeset
ifj. Tőrös István
Száz esztendeje, 1915 nyarán már közel egy éve tartott az első világháború. Már az eltelt kilenc hónap is rengeteg új harctéri találmányt, civil és katonai hőstettet szült, amelyek száma 1918-ig csak sokszorozódott. A londoni Imperial War Museum gyűjteményéből az ehhez kapcsolódó tárgyak közül mutatunk be párat.
A Szikla
ifj. Tőrös István
A 711-ben a hispániai vizigót királyságot megdöntő arab hadvezér, Tárik egy várat építtetett a 425 méter magas hegyen, a Gibraltár-sziklán az Európát Afrikától elválasztó szorosban, amelyet csak egy vékony földsáv kapcsol az európai szárazföldhöz. A hegyet a rajta álló erőd miatt ezután Gebel el Tariqnak, azaz Tárik sziklájának nevezték. A spanyoloknak csak 1462-ben sikerült visszafoglalni az araboktól. Jelenlegi tulajdonosa, Nagy-Britannia 1704-ben foglalta el Spanyolországtól a stratégiai fontosságú szirtet. A 6 négyzetkilométeren elhelyezkedő gibraltári brit támaszpont kulcsfontosságú szerepet játszott a mediterráneum térségében lezajló harcokban a második világháború folyamán.
A Tigrisekkel harcoló
Horváth Zoltán
A szövetségesek 1944 nyarán, Normandiában újfent szembesültek azzal a rideg ténnyel, hogy tankjaikkal milyen könnyen elbánnak a német Párducok és Tigrisek. A helyzet gyökeres megváltoztatását az amerikaiak a T26-os Pershing harckocsitól várták. Ezért a gyárból kikerült első szériából 20 példányt rögtön nyugat-európai harctéri kipróbálásra küldtek.
A Dostler-ügy
Horváth Zoltán
Mára feledésbe merült, hogy az 1945. december 1-jén eldördült sortűz, ami kioltotta a háborús bűnösként elítélt Anton Dostler életét, precedenst teremtett a hasonló perek sorában. A német gyalogsági tábornokot azért állították kivégzőosztag elé, mert 1944. március 26-án Észak-Olaszországban parancsára agyonlőttek 15 amerikai katonát, akik a Genova-Livorno vasútvonal egyik alagútjának felrobbantására szálltak partra.
A hadvezér sziklája
Lippai Péter
Az ejtőernyősöktől legtöbben azt szokták kérdezni az első találkozáskor: „Hány ugrásod van?” Pedig az ejtőernyősök legalább annyira büszkék arra is, hogy hányféle repülőeszközből és hányféle ejtőernyővel ugrottak már. Az ejtőernyős egy olyan „fajta” katona, amely békében is megtanulta legyőzni a félelmét, amikor kiugrik a repülőgép vagy a helikopter ajtajából.
Tűzharcban bizonyítottak
Tőrös István
Magazinunk előző számában a különleges műveleti zászlóalj legutóbbi sikeres vizsgájáról esett szó. Akkor Sándor Tamás ezredessel, az alakulat parancsnokával nem tértünk ki a szolnoki katonák felszerelésére, pedig érdekes arzenál áll a rendelkezésükre.
A magyar zöldsapkások
Zsig Zoltán
Felderítők mennek hosszú éjen át, kíséri útjukat az arató halál. De ők messze tűnnek ködként, egy szebb, egy jobb jövőért, csak küzdenek, csak küzdenek tovább. Hogy éljen fényben örökké szép hazánk! Hogy büszkén nézzen fiára jó anyánk! Egy kedvesért, egy csókért, egy barna hajú lányért, nem érdekel bennünket a halál!
Háborús vizeken
Sáry Zoltán
A fegyveres összecsapások során a hadviselő felek polgári eszközöket is felhasználhatnak a győzelem kivívásának érdekében; nincs ez másként a tengeri hadviselésben sem. A huszadik század első felében az óceánokon nagy számban közlekedtek nagyméretű utasszállító hajók. Adta magát a lehetőség, hogy kihasználják ezek egyedülálló képességeit a konfliktushelyzetek során.
Négyen negyven ellen
Varga Csaba Béla
A fegyveres összecsapások során a hadviselő felek polgári eszközöket is felhasználhatnak a győzelem kivívásának érdekében; nincs ez másként a tengeri hadviselésben sem. A huszadik század első felében az óceánokon nagy számban közlekedtek nagyméretű utasszállító hajók. Adta magát a lehetőség, hogy kihasználják ezek egyedülálló képességeit a konfliktushelyzetek során.
Egyszemélyes tüzérség
Zsig Zoltán
A közelmúltban a SAAB cég sajtótájékoztatót tartott, melynek során bemutatták a Carl Gustaf nevű többcélú fegyverüket. A svéd vállalatcsoport jól ismert nálunk, de nemcsak vadászgépekből, hanem a szárazföldi harc megvívásához használatos eszközökből is igencsak bő a választékuk.
Atombiztos megoldás
Trautmann Balázs
Más értelmet kap a világtól való elvonulás, ha az ember mindezt egy interkontinentális ballisztikus rakéta silójában teheti meg, luxuskörülmények között. Látványos és drága elmebaj vagy ötletes újrahasznosítás?
A legendák nem halnak meg
Varga Csaba Béla
Az iraki ellenállók valódi ördögnek, amerikai bajtársai viszont igazi hősnek tartották Chris Kyle-t. A tengerészgyalogosok és a katonák is mélyen tisztelték megbízható, bátor védelmezőjüket. A Legenda tíz év szolgálat után is odafigyelt harcostársaira, és segített nekik visszatérni a békés hétköznapok világába. A küzdelmes életéről szóló filmet nemrég mutatták be a hazai mozikban.