Friss szám - 2025/1
Hazátlanok légiója
Horváth Viktor
Az utolsó fehér foltok egyre kevesebb ellenállást tanúsítottak Afrika térképén. A 19. században a protektorátus szó Párizs (és más európai fővárosok) szalonjaiban úgy hangzott, mintha az valamiféle áldást jelentene a helyi lakosok számára. Az újságok címlapjain is gyakran megjelent az idilli kép, amely szerint a nagyhatalmak a civilizációt viszik el a távoli országokba. Ezt a képet felesleges teljesen lerombolni, sok szempontból valóban fejlődtek az alávetett területek, de az árnyoldalból is bőven kijutott az őslakosoknak. A „védnökség” alatt értett gyarmatosítás jórészt az anyaországok iparát szolgálta. A légiósoknak a hadsereggel és más alakulatokkal vállvetve az utolsó szikrákat kellett elfojtaniuk a fekete kontinensen.
Az őrület határán
Varga Csaba Béla
A finnek alapjáraton, de józanul is kissé őrültek. Háborús helyzetben ráadásul olyan dolgokra is képesek, amelyek igencsak megdöbbentik a kívülállókat. 1944 elején azonban még ők is hitetlenkedve hallgatták egy bizonyos Koivunen tizedes történetét. Ez a sorkatona ugyanis sebesülten, az éhhalállal és az üldözőivel küzdve több mint 400 kilométert tett meg a mély hóban!
Rangos keresztapa
Horváth Viktor
A Matildákat - bár rendületlenül szolgálták Őfelségét - pótolni kellett. A háború előrehaladtával újabb kihívás is érkezett: a Pz III-asok és IV-esek amellett, hogy korszerűbbek voltak, nagyobb darabszámban jelentek meg a hadszíntéren, tehát a szigetország termelését is fel kellett futtatni. Annál is inkább, mert a keleti fronton égetően szükség volt mindenre, amivel a Wehrmacht támadásait akár csak kicsit is, de lassítani lehetett.
Tommy gun
Sáry Zoltán
A történelem legendás fegyverei között több géppisztoly is helyet kapott. Az amerikai Thompson legalább annyira híres és hasznos eszköznek bizonyult, mint például a PPS vagy az UZI. Tovább »
Szigetcsaták
Varga Csaba Béla
1945 áprilisa és júniusa között könyörtelen küzdelem tombolt a Japánhoz tartozó Rjúkjú-szigetcsoport legfontosabb részén, a stratégiailag jelentős Okinaván. A hadműveletek megindulásakor Európában még tartott a háború, de a németek hamarosan letették a fegyvert, így az USA és a harcostársai most már egyre inkább a Távol-Keletre összpontosíthattak. Elkezdődhetett az utolsó küzdelem!
Rombolunk és építünk!
Trautmann Balázs
Az átlagember a fényes vagy éppen, hogy kínkeservesen elért katonai győzelmeket leginkább a csatatér lőporfüstös hőseinek tulajdonítja. Természetesen roppant fontosak a lövészkatonák cselekedetei, a harckocsik tűztámogatása és a légierő védőernyője. Csak éppen ezek mind hiányozni fognak a csatából, ha nincsenek a műszaki katonák.
A nagytestvér
Sáry Zoltán
A második világháború során számos jellegzetes fegyver is elterjedt. Az egyik ilyen a rohamlöveg volt, melyet a Vörös Hadsereg is nagy számban állított hadrendbe.
Hosszú az út a kevlárig
Trautmann Balázs
A kiképzett katona roppant értékes - a feje pedig kiemelten sérülékeny. Ez a tény már hosszú évezredek óta ismert. Nem véletlen, hogy ma is az egyik legjövedelmezőbb területnek számít a modern sisakok fejlesztése és gyártása.
Tradíciók őrei
Juhász Csaba
A katonai hagyományok őrzése hasonlóan hosszú múltra tekinthet vissza, mint maga a katonáskodás, gondoljunk csak a Colosseumban „élesben” újrajátszott csatákra és tengeri ütközetekre. Maguk a modern haderők is számos történelmi felszerelést vagy elnevezést használnak: a brit Royal Guard ikonikus kucsmái a XXI. században is valódi medvebőrből készülnek, az amerikai gépesített egységek ma is büszkén lovasságként szerepelnek a hadrendben, hazánkban pedig hasonló példaként említhetőek az újjáalakuló huszár alakulatok.