ARCHÍVUM - 2017/2
Menekülés Brestből
Juharos Tamás
A két világháború közti évtizedekben Franciaország rendelkezett a világ legnagyobb aranytartalékával. (Ennek jó része állítólag a trianoni békeszerződéssel Romániához került bányákból származott, fizetségképpen Erdélyért.) Az ország összes, mintegy 2500 tonnás készletének megszerzése a németek egyik fontos hadicélja volt 1940-ben. Hogy ez nem sikerült, annak néhány francia banktisztviselő, tengerész és katona elképesztő bátorsága volt az oka.
Halál a tenger felől
Varga Csaba Béla
Japánban már jóval a II. világháború kirobbanása előtt válogatott harcosokból álló, remekül felszerelt különleges egységeket hoztak létre. Nagy dicsőség, ugyanakkor életveszélyes kaland is volt ezekben szolgálni. A kezdeti győzelmek kivívásában fontos szerepet játszottak a haditengerészet félelmet nem ismerő rohamcsapatai.
Harckészültség
Zsig Zoltán
A hatnapos háború nagyon gyors lefolyású volt, de a kirobbanásáig tartó út annál hosszabb. Számos okot lehet felsorolni, mi vezetett a konfl iktushoz. Érzelmi, etnikai, vallási, földrajzi, gazdasági, világpolitikai és persze egyéni szempontok egyaránt felsorolhatók, mi motiválta a döntéshozókat.
Hatnapos háború
Varga Csaba Béla
Az Izrael és a szomszédos államok közötti harmadik háború 1967. június 5-én robbant ki. Az összecsapások csupán hat napon át tartottak. A fegyveres harc kitörésekor az arab országok túlerőben voltak. Több katonájuk, harckocsijuk és repülőgépük volt, mint ellenfelüknek. Izraelben vakmerő haditervet dolgoztak ki a győzelem reményében. Csakhogy az első lövések eldördülésekor még nem lehetett tudni, sikerülhet-e a merész elképzeléseket valóra váltani.
Sivatagi csatatér
Sáry Zoltán
Az 1950-es évek során egyértelművé vált, hogy Izrael és az arab államok szembenállása miatt a Közel-Kelet továbbra is háborús övezetnek számít. Az összes érdekelt fél gőzerővel készült az újabb ütközetre, ami a páncélosbeszerzéseken is látszódott.
Izrael vasökle
Varga Csaba Béla
Az IDF vezetése 1967 elején jogosan bízott abban, hogy a páncélosok döntő szerepet játszanak majd a harmadik arab-izraeli háborúban. Az előző évek reformjainak köszönhetően a fegyvernem lesújtani készülő vasökölként várta az első lövés eldördülését. Bár az arab hadseregek jelentős létszámfölényben voltak, az izraeli személyi állomány sokkal jobb kiképzést kapott. A harckocsizók meghálálták a beléjük vetett bizalmat, könyörtelen küzdelemben, gyakran jelentős túlerő ellen arattak győzelmet az összes frontszakaszon.
Földi pokol
Trautmann Balázs
Van egy fegyver, mely majdnem olyan veszélyes a használójára, mint a célpontjára. Gyűlölettel és rettegéssel emlegeti mindenki, aki már találkozott vele működés közben. Talán a legnagyobb szenvedéssel semlegesíti az ellenséget.
Mindhalálig katona
Zsig Zoltán
A nagyközönség Harold Moore nevét az általa megírt könyvből, majd az abból készült filmből ismerhette meg. A vietnami háború egyik fontos csatájának történetét mutatta be részletesen, és persze azt az embert is, aki szó szerint ott volt a harcok sűrűjében.
A zászlóshajó
Lippai Péter
A köztudat szerint Debrecenben diszlokáló Magyar Honvédség (MH) 5. Bocskai Lövészdandár 2004 után kapta a „zászlóshajó” ragadványnevet, amikor is alárendeltségébe került a már korábban felszámolt hódmezővásárhelyi 62. Bercsényi Miklós Gépesített Lövészdandár kötelékében lévő, de ekkor már önállóan működő két zászlóalj. A MH akkori átszervezése során ezzel a lépéssel a Bocskai lett a magyar szárazföldi erők legnagyobb katonai szervezete.
Több mint ragadozó
Sáry Zoltán
Az 1950-es években Nyugat-Németország újra felállította fegyveres erejét. A jelentős erőfölényben lévő szovjet páncélosokkal szemben fontosnak bizonyult a harckocsizó fegyvernem, melyet kezdetben import-haditechnikával szereltek fel.
Bizalomerősítés
Wim Das és Kees Otten
A NATO szervezetén belül fontos feladatnak számít az orosz fenyegetésre történő válasz, illetve a keleti határok védelme. A tagországok légterét oltalmazó Baltic Air Policing misszión kívül számos más jellegű tevékenység is folyik. Ilyen például a Bison Drawsko, amely a szárazföldi haderőnem hagyományos hadviselésének gyakorlására szolgál.
Aki dudás akar lenni...
Snoj Péter
Simon Cristopher Joseph Fraser, avagy XV. Lord Lovat és személyi skót dudása, Bill Millin kétségkívül meghatározó, ám mégis méltatlanul feledésbe tűnő alakjai a szövetségesek 1944-es normandiai inváziójának. Mindkét skótfelföldi harcos más-más virtussal vívott ki elismerést bajtársaik és a hadsereg vezetése szemében.
D-Day Experience
ifj. Tőrös István
A D-napot követően a Utah és az Omaha partszakasz összekapcsolása létfontosságú volt a hadművelet további sikerét illetően. A védekező német csapatoknak ekkor még lehetősége lett volna beékelődni az elfoglalt partszakaszok közé, és ezzel visszaszorítani a tengerbe az amerikaiakat. Eisenhower tábornok június 7-én az Omaha parton tett látogatása után ki is adta a parancsot a még német kézen lévő területek elfoglalására. Carentant a 101. légi szállítású hadosztály kapta feladatul.