Archívum - 2017/5

Száguldó erődök
Sáry Zoltán

magazin-regiment.hu

A vasút szélesebb körű elterjedését követően hamar felmerült a katonai alkalmazás lehetősége. Kiválóan megfelelt a csapatok és hadianyagok gyors és kényelmes szállítására, ám egyes nemzetek gyorsan továbbléptek, és harceszközként is tekintettek rá.

 

Nordhausen
Ifj. Tőrös István

magazin-regiment.hu

A Németország ellen meginduló angol és amerikai légitámadások a felszíni német ipari létesítményekben nagy károkat okoztak, ezért a német hadianyag-termelésnek biztonságosabb helyszíneket kellett keresni. Az elsők között volt a kezdetben csak a V-2-es gyártását végző föld alatti nordhauseni üzem.

 

A nagy visszatérő
Varga Csaba Béla

magazin-regiment.hu

Az egyik legvitatottabb személyiségű amerikai tábornok több mint egy fél évszázadon át küzdött az USA-ért. Kalandos és fordulatos pályafutása során harcolt Mexikóban, Franciaországban, a Fülöp-szigeteken, Új-Guineában, Borneóban, Koreában. Fiatalemberként nem félt a gyilkos közelharctól, később pedig gyakran került durva összetűzésbe az otthoni politikusokkal és a többi főtiszttel is. Élete olyan volt, mint egy kalandregény.

 

Sosem volt háború
Juharos Tamás

magazin-regiment.hu

Minden ország készít terveket más országokkal való fegyveres konfliktusok esetére, még akkor is, ha az elképzelt szembenállás az adott pillanatban elképesztőnek tűnik. Az Egyesült Államoknak például minden bizonnyal ma is konkrét elképzelései vannak egy az Európai Unióval megvívandó háborúhoz. Már ezt is nehéz elképzelni, de ma már a stratégiai tervezés világában is meghökkentően hangzik, hogy az USA-nak egészen az 1940-es évekig pontos haditervei voltak egy Nagy-Britanniával való konfliktus esetén Kanada lerohanására. Sőt, kevésen múlott, hogy ez valóban megtörténjen.

 

Páncélozott rágógumi
Juharos Tamás

magazin-regiment.hu

„Hadianyagot úgy ad kölcsön az ember, mint rágógumit. Nem kéri vissza.” Robert Taft szenátor mondta ezt, amikor 1940-ben a semleges Egyesült Államok megkezdte a hadiszállításokat a Németország ellen küzdő Nagy-Britanniának. Ekkor még senki sem sejtette, hogy hamarosan a Szovjetuniónak is hasonló segítséget nyújtanak. Roosevelt elnök ugyanis a Németországgal kvázi szövetséges kommunista országot még 1941 elején is a tengelyhatalmak egyikeként emlegette.

 

Ellenállók és rabszolgák
Varga Csaba Béla

magazin-regiment.hu

Amikor a németek 1940 nyarán lerohanták Franciaországot, sikerült elfoglalniuk a La Manche csatorna szigeteit is. Az ott élő brit alattvalók a saját bőrükön tapasztalhatták, milyen a nácik új világrendje. Mivel Hitler bevehetetlen erőddé akarta átalakítani a térséget, ezerszámra hurcolták oda a szerencsétlen európai kényszermunkásokat és hadifoglyokat. Guernsey, Alderney, Jersey és a többi apróbb sziget lakóira a történelmük legsötétebb korszaka várt.

 

Emlékeztetésre ítélve
Zsoldos Zoltán

magazin-regiment.hu

A haditechnika iránt érdeklődők közül sokan szívesen néznének körül a víz alatti harc eszközeiben, szerencsére számos ország biztosít erre lehetőséget. A US Navy állományából kivont Growler New Yorkban tekinthető meg, Manhattan szigetének központjából alig negyedórás sétával megközelíthető a 63-as mólónál kikötött tengeralattjáró.

 

Katonák karácsonya
Varga Csaba Béla

magazin-regiment.hu

Az első világháború tragikus mérföldkövet jelent az európai történelemben. Katonák százezrei, majd milliói kezdtek könyörtelen küzdelembe földrészünk csataterein. Az iszonyatos öldöklés csak akkor szakadt félbe, amikor 1914-ben felvirradt karácsony napja. E csodálatos ünnep a nagyvilág számos részén azóta is fontos szerepet játszik a hazájukat fegyverrel szolgáló férfiak és nők életében. Olyankor rövid időre a gyertyák ragyogása erősebbnek bizonyul a lőfegyverek torkolattüzénél, és a Csendes éj dallama elnyomhatja a lánctalpak dübörgését, a bombák robaját.

 

Körülzárva
Zsig Zoltán

magazin-regiment.hu

A háborús összefoglalók, egy hadművelet történeti leírása nem tartalmazza azt, mit él át egy katona az arcvonalban, a tűzharcban. Csak az egyéni visszaemlékezések mutatják be igazán, miben van részük az embereknek a történelem viharában. Most egy német katona élményei alapján egy kissé közelebb kerülhetünk a valósághoz.

 

Kémek a sasfészekben
Obuch László

magazin-regiment.hu

A Sasfészek misztikuma a teljes második világháborút végigkövette. A szövetséges katonák Berchtesgaden elfoglalásakor a legendás terület elhódításával Hitler magánéletét is lerombolták. Alistair MacLean kalandos bestseller kémtörténete a második világháború klasszikus filmjét ihlette meg Brian G. Hutton rendezésében.

 

Ami a csövön kifért…
Toldi Miklós

magazin-regiment.hu

2017-ben harmadik alkalommal került megrendezésre az Army (Armija) Nemzetközi Katonai-Technikai Fórum a Moszkvától 63 kilométerre, nyugatra fekvő Kubinkában. Az esemény három helyszíne a Patriot Park, a kubinkai légibázis, valamint az alabinói lőtér a három publikus nap alatt közel félmillió látogatót vonzott. A rendezvény szakmai és üzleti vonatkozása mellett a szervezők nagy hangsúlyt helyeznek a hazafias érzések erősítésére, valamint a fegyveres erők képességeinek bemutatására és a társadalmon belüli pozitív megítélésének elősegítésére. Ez hálás feladat Oroszországban, mert érezhetőn a második világháborútól egészen napjainkig a katonák elismertsége geocentrikus pályán kering.