Archívum - 2018/2
Csata szivarfüstben
Ifj. Tőrös István
A 172 éve lezajlott königgrätzi ütközet több szempontból is befolyásolta a történelmet. Nekünk, magyaroknak a legfontosabb hozadéka a kiegyezés létrejötte lett 1867-ben. A győztes poroszok számára megadta a lehetőséget az egységes Német Császárság létrehozására. Technika történeti szempontból pedig bebizonyította azt, hogy az elöltöltős fegyverek már elavultak és a hátultöltős fegyvereké a jövő.
A közös hadsereg fegyverei
Kovács Vilmos
A Magyar Honvédség 170 éves évfordulóját ünnepeljük az idei évben, mindemellett a kiegyezés után létrehozott magyar királyi Honvédség 150 évvel ezelőtti létrejöttét is. A cikksorozat a haditechnika és a fegyverek fejlődésének vázlatos történetét mutatja be, természetesen az ebben a terjedelemben rendelkezésre álló keretek között. A magyar honvéd fegyvereinek fejlődéstörténete egyben a magyar katona, a magyar haderő története is.
Viaszhadsereg
Tőrös István
Ha választani kellene egy szót, amely leginkább felkelti a kíváncsiságát a hadtörténelem vagy a haditechnika iránt érdeklődőknek, a FEGYVERTÁR biztos benne lenne az első három kifejezés között. Évtizedes tervezés és gondos előkészítő munka után már egy éve várja a budai Várban a látogatókat a magyar hadtörténelem különleges arzenálja. Idegenvezetőnk Soós Péter őrnagy, a Hadtörténeti Múzeum igazgatóhelyettese.
Testvérháború
Juharos Tamás
1940. június 22-én, a compiègne-i fegyverszünet napján komoly pánik uralkodott el a brit kormány és az Admiralitás köreiben. A jelentős francia hadiflotta ugyanis gyakorlatilag egy karcolás nélkül úszta meg a villámháborút, és főerői, köztük hét nagy csatahajó sorsa rendezetlen maradt. A Vichy-Franciaország megalakulása előtti bizonytalan interregnumban a brit kormány súlyos lépésre szánta el magát: utasította a Királyi Haditengerészetet, hogy semmisítse meg a francia hadihajókat mielőtt azok német kézre jutnának, noha Franciaország jogilag még mindig Anglia szövetségese volt.
Lenyűgöző vakmerőség
Varga Csaba Béla
Churchill brit miniszterelnöknek rendkívüli emberekre és különleges módszerekre volt szüksége, amikor Hitler térdre kényszerítette a franciákat. Valakinek meg kell állítania a németeket, ám erre nyílt küzdelmekben sem London, sem Párizs nem volt képes. Ebben a helyzetben született meg az angolok később világhírűvé váló titkos szervezete, a SOE. Tagjai között ugyanúgy akadtak veterán katonák, mint talpraesett, bátor, gyakran megdöbbentően fiatal nők. Nekik sikerült a németek háta mögött lángra lobbantani fél Európát.
A pöröly hadművelet
Varga Csaba Béla
Úttalan utakon
Sáry Zoltán
A magyar hadiipar egyik igazán jól sikerült terméke a második világháborús 38M Botond terepjáró gépjármű volt. Túlzás nélkül kijelenthető, hogy világszínvonalúra sikeredett jármű, amelyet még a németek is szívesen használtak.
Legenda és valóság
Obuch László
Brian G. Hutton nem sokkal a Kémek a sasfészekben munkálatainak befejezése után 1968-ben hozzálátott a második világháború egy teljesen más szemszögből való bemutatását célzó alkotás elkészítéséhez. Clint Eastwood főszereplésével megrendezte a háborús filmek sorában klasszikussá vált szatíráját.
Tank túra
Toldi Miklós
Minden páncélosokra koncentráló múzeum palettájában megvannak azok az egyedi vonásokat mutató - főként az adott nemzetre vonatkozó - harcjárművek, amelyek igazi egyéniséget kölcsönöznek az intézménynek, s ugyanakkor látogató-mágnesként is tökéletesen funkcionálnak.
Könnyebb, rövidebb, hatékonyabb
A napjaink konfliktusaiban szerzett tapasztalatok alapján a Saab svéd hadiipari vállalat elkezdte továbbfejleszteni a sikeres Carl-Gustaf többfunkciós fegyverrendszert. Az új verzió az M4 (CGM4) jelzést kapta, amely a legújabb lépcsőfoka egy hetvenéves fejlesztési folyamatnak. Az első M1 változat még 1948-ban jelent meg és a kezdetektől fogva fontos szempontnak számított a sokrétűsége. A típuscsaládot több mint negyven ország rendszeresítette és az összes kontinensen használják. A programot 2014-ben kezdték, és két év múlva már négy megrendelő is aláírta a szerződést.
Nemzedékek tartozása
Tőrös István
Az első világháború kitörésének centenáriuma alkalmából az egykori hadviselő felek sorra tartották a megemlékezéseiket, a csatákban elesett katonák sírjait felújították, és a digitális technika lehetőségeinek felhasználásával adatbázisok épültek a korszakot kutatók, vagy a családtagjaikat keresők részére. Magyarországon ezt a tevékenységet a Honvédelmi Minisztérium koordinálja, a kegyeleti diplomáciáért felelős miniszteri biztos dr. Holló József nyugállományú altábornagy.
Iwo Jima hőse
Snoj Péter
John Basilone törzsőrmester neve a guadalcanali harcok után vált ismerté, ő lett az amerikai tengerészgyalogság egyszemélyes megtestesítője, a háborús hadikötvények kampányának csillaga, korának hőse. Életútját és a Becsület érdemérmet érő hőstettét mégis csak a 2010-ben bemutatott The Pacific - A hős alakulat minisorozat nyomán ismerte meg igazán a világ
Több, mint házőrző
Ocskay Gábor, Zsitnyányi Attila
A Komondor könnyű páncélvédettségű járműcsalád kifejlesztésének, gyártásának előzményei a 2000-es évek elejére vezethetők vissza. 2001-ben a Magyar Honvédségben hadrendbe állított vegyi-sugárfelderítő VS-BRDM-2 járművek modernizációja kapcsán a Gamma Műszaki Zrt. egy világviszonylatban is korszerűnek ítélt, integrált ABV-felderítő rendszert fejlesztett ki. Később a 2007-08-as években végzett további modernizációs tevékenységek folyamán ennek továbbfejlesztett változata került be a BTR-80VSF járművekbe is.