Archívum - 2018/4
Hadsereg született
Ifj. Tőrös István
170 éve, 1848. szeptember 29-én zajlott le a pákozd-sukorói ütközet, amely a fiatal magyar honvédsereg első győzelmét hozta az 1848-49-es szabadságharcban. A támadó Jellačić serege ellen létszámhátrányban harcoló, még nagyrészt tapasztalatlan magyar csapatok bebizonyították, hogy csatában is megállják a helyüket.
A hazafiság iskolája
A Magyar Honvédség 170 éves történetének meghatározó helyszíne Pákozd. A régmúltban kialakult hadiút mentén elhelyezkedő település gyakran szerepel a történelemkönyvekben. 1593. november 3-án itt folyt az az összecsapás, amelyben a keresztény had sikeresen verte vissza a török csapatokat. Ez volt az első pákozdi csata. 1848. szeptember 29-én az itt kivívott győzelemmel véglegesen beírta a település a nevét nemzetünk történetébe. 1893-tól a falu főutcáján közadakozásból felállított emlékmű, majd 1951-től a Mészeg-hegyen emelt Obeliszk is hirdeti az itt zajlott esemény jelentőségét. 1998-tól a hely meghatározó történelmi szerepét az itt kialakuló emlékhely, majd 2010-re kiépülő emlékpark hirdeti. A Katonai Emlékpark Pákozd 2012-től Nemzeti Emlékhelyként őrzi az 1848-tól napjainkig, a haza védelmében esküjéhez hűen helytállt magyar katona történetét.
A nagy háború fegyverei
Kovács Vilmos
A Nagy Háború a fegyverzet és katonai felszerelés terén különösen intenzív fejlődést hozott a hadszíntereken a katonáknál, a hátországban és a hadiiparban egyaránt. Soha azelőtt nem volt ilyen robbanásszerű változás a hadviselő felek fegyverarzenáljában, mint az 1914-1918 közötti esztendőkben. Ez a folyamatos képességbővülés, a haderő csapatnemeinek specializációja egy kiolthatatlan spirál következménye, amely a támadó és védő eszközök közötti felgyorsult versenyfutás eredményének tekinthető.
A meglepetés erejével
Toldi Miklós
1916. szeptember 15-én a somme-i csata már két és fél hónapja emésztette fel a szemben álló erők gyalogoshadosztályait, mindaddig elképzelhetetlen méretű veszteségeket okozva mindkét oldalon. Ezen a napon - reménykedve abban, hogy végre kierőszakolhatják az oly régóta áhított áttörést - a brit vezetés bevetette új csodafegyverét, a tankot.
A Tannenbaum hadművelet
Varga Csaba Béla
Hitler utálta a svájciakat és szerette volna a hegyvidéki országot is a birodalmához csatolni. A Wehrmacht felkészült arra, hogy Franciaország összeomlása után a déli szomszédot is lerohanja. Ejtőernyősök, hegyi vadászok és elit harckocsizók bevetésére is készen álltak. Az invázió tervét azonban többször módosítani kellett, s mindenki azt várta, hogy Hitler mikor adja ki végre a parancsot a támadásra.
Moszkva vasökle
Varga Csaba Béla
Sztálin, a Kreml ura kitüntetésekkel halmozta el a II. világháború egyik legeredményesebb szovjet tábornokát, ám közben erősen tartott tőle, és mindent megtett azért, hogy aláássa a népszerűségét. Zsukov kulcsszerepet játszott a németek és a japánok legyőzésében. Bár szülőföldjén ma is a legnagyobb hősök között tartják számon, megítélése távolról sem egyértelmű. Életútja remek példa arra, hogy egy elszánt katona miként tudja kihasználni a váratlanul feltáruló történelmi lehetőségeket.
Veszteséglista
Trautmann Balázs
Recep Tayyip Erdogan kormánya parancsára január végén a török fegyveres erők szárazföldi és légi hadműveletet indítottak Szíria kurdok ellenőrizte északnyugati része ellen - ez az Olajág-hadművelet. Sokak várakozásával ellentétben az elsődleges cél, Afrin török kézre került. A művelet azonban komoly áldozatokkal járt nem csak a lakosság, de a török katonák és felszerelésük köreiben is…
Méltó a névadójához
Trautmann Balázs
Vannak olyan fegyverek, rendszerek, melyek sok évtized múltán sem képesek „kikopni” a hadrendből. Ilyen az M2 Bradley amerikai gyalogsági harcjármű-család, amelynek éppen most tervezik az új, immáron ötödik generációs változatát.
A szégyen napja
Sáry Zoltán
1968 augusztusának végén a világot sokkolták a keleti blokkon belüli események. Csehszlovákiát - látszólag váratlanul - a saját szövetségesei szállták meg.
Lánctalpas legendák
Toldi Miklós
Harckocsi, ez az I. világháború poklában kovácsolódott harceszköz alapjaiban változtatta meg a szárazföldi hadviselés jellegét és alakította a 20. század történelmét. A Dorset grófságban található Bovington Tank Múzeum falai között kiállított páncélosok egy része, nyaranta egy hétvége erejéig újra életre kel.
Diktatúrák árnyékában
Tőrös István
Budapest legszebb sugárútján a Hősök tere felé sétálva egy formájában is különös épület hívja fel az arra járók figyelmét. A tető magasságában kialakított árnyékoló pengefal kivágott betűit sablonként használva a napsütés a TERROR szót vetíti a szürke falakra. A REGIMENT olvasóinak Békés Márton, a Terror Háza Múzeum kutatási igazgatója segít eligazodni a szomorú emlékű falak között.
Több, mint házőrző
Zsitnyányi Attila, Ocskay Gábor
A 2018/2. számunkban már általánosságban bemutatásra kerültek a Gamma Műszaki Zrt. által kifejlesztett és gyártott RDO Komondor könnyű páncélvédettségű járműcsalád elkészült járművei. Abban a cikkünkben a fejlesztéshez vezető utat, a megvalósítás fázisait, kihívásait, az általános technikai jellemzőket mutattuk meg, ezúttal pedig a képességekre, az egyes változatok speciális alkalmazhatósági lehetőségeire fókuszálunk.