Archívum - 2018/5

Kiútkeresés trianon után
Kovács Vilmos

magazin-regiment.hu

Az 1920. június 4-én aláírt trianoni „békeszerződés” rendkívül súlyos helyzetbe hozta a magyar haderőt. A fegyveres erők létszámát, fegyverzetét, valamint a hadiipari kapacitást korlátozó rendelkezések közel két évtizeden át meghatározták a fenntartható haderőt, illetve annak képességeit a Magyar Királyságban.

 

Visszakézből győzelem
Kiss Roland

magazin-regiment.hu

1942-ben az előző évi moszkvai pofon után a Wehrmacht újult erővel kezdett offenzívát délen, megszerezte a Krímet és újabb támadást indított, amelynek kettős célja volt: a bakui olajmezők megszerzése és a volgai szállítási út elvágása Sztálingrádnál. Bár kezdetben mindkét támadás jól indult, a 6. hadsereg elveszett Sztálingrád betonrengetegében és egyre több erősítést igényelt, hogy - meggyengítve a szárnyakat - bevegye a várost. Ezt kihasználva Zsukov marsall novemberben ellentámadást indított, bekerítette és 1943 februárjára megsemmisítette a 6. hadsereget.

 

Háború a föld alatt
Juharos Tamás

magazin-regiment.hu

A vietnami háború során az amerikaiak és szövetségeseik általános technikai fölényt élveztek földön, vízen és levegőben egyaránt. Senki sem számított azonban arra, hogy a vietnami gerillák és az északi hadsereg a föld alatt nyitnak frontot, ahol a legmodernebb haditechnika sem ér semmit. Elképesztően bonyolult, csapdákkal teletűzdelt alagútrendszerek mélyére rejtettek komplett laktanyákat, kórházakat, raktárakat. A szűk és veszélyes járatokban megbúvó ellenség leküzdésére speciálisan kiképzett amerikai, ausztrál, új-zélandi és dél-vietnami katonák vállalkoztak, akiket társaik „alagútpatkányoknak” (tunnel rat) neveztek.

 

A gyógyulásra váró seb
Tőrös Balázs

magazin-regiment.hu

A háborús veteránokat mindig megkülönböztetett tisztelet övezi, függetlenül attól, hogy hol, mikor és milyen hatalom parancsának engedelmeskedve harcolnak. Vannak azonban esetek, amikor a háború célja vagy az ott történtek miatt erre az elismerésre esetleg évtizedekig várni kell. Ez történt a vietnami háború veteránjaival is, akiket megbecsülés helyett gyűlölet és megvetés várt otthon. Sok mindennel tartozott az amerikai nemzet a Vietnamban harcoltaknak. Elsősorban köszönettel és egy hellyel, ahol az elesett hősöknek állíthatnak emléket.

 

Sikertörténet

magazin-regiment.hu

A Saab hosszú évek óta a hordozható fegyverrendszerek egyik legjelentősebb forgalmazója. A cég a legendás Bofors nyomdokait követve világszínvonalú tevékenységet folytat a belső- és külső ballisztika, a gyújtóberendezések, a harci töltetek és az ergonómia területén. A fejlesztések eredményeképpen újabb képességek, illetve rendszerek válnak elérhetővé, elősegítve ezzel a Saab termékeinek sikerét.

 

Ahol a harckocsizó fegyvernem született
Toldi Miklós

magazin-regiment.hu

1916-ban hozták létre Anglia délnyugati részén, Dorset grófságban található - Bovington és Lulworth településeken a Tank Corps, vagyis az újonnan felállított harckocsizó fegyvernem személyi állományának kiképző bázisait. A félreeső terület földrajzi adottságai tökéletesen megfeleltek a célnak: itt még a Franciaországi állóháborúra jellemző lövészárok-rendszereket is kialakíthatták a minél nagyobb élethűség elérésének érdekében. Tizenegyezer katona az infrastruktúra teljes hiányában, igencsak zord körülmények között töltötte el itt a kiképzés hónapjait, ám a harci bevetésüket követően, vélhetően már jó szívvel gondoltak vissza hideg és nyirkos sátraikra.

 

Tél tábornok katonái
Trautmann Balázs

magazin-regiment.hu

Komolyan veendő, hogy kifejezetten a zord körülmények közötti harcra kiképzett hadsereget épít ki már évek óta Oroszország. De miért kell felrúgni a sok-sok évtizedes, hallgatólagos és nemzetközi egyezmények által is védett status quo-t?

 

G.I. Joe és a lányok
Varga Csaba Béla

magazin-regiment.hu

A II. világháború idején egyetlen állam sorkatonái sem kaptak olyan magas „zsoldot”, mint az amerikaiak. Nem csoda, hogy a rámenős és bőkezű „jenkik” rendkívül népszerűnek bizonyultak Európában, de a Távol-Keleten és Afrika egy részében is. A felszabadított és az elfoglalt országokban a személyi állomány gyakran viharos, nem ritkán botrányt kiváltó kapcsolatba került a helyi hölgyekkel.

 

Megkésett bocsánatkérés
Sáry Zoltán

magazin-regiment.hu

1968 augusztusában a Magyar Néphadsereg is részt vett északi szomszédunk megszállásában. Bár a rendszerváltást követő időszakban az esemény már nem számított titkosnak, az éles hadművelet részletei mind a mai napig nem közismertek.

 

A sebhelyes arcú
Varga Csaba Béla

magazin-regiment.hu

A II. világháborút követően Hitler osztrák kommandósa előszeretettel büszkélkedett azzal, hogy a nagy küzdelem utolsó éveiben az ellenség őt tartotta egész Európa, de talán a világ legveszélyesebb emberének. Elképesztő pályafutása során harcolt a franciák, a szovjetek és az amerikaiak ellen is, ráadásul azok közé a túlélők közé tartozott, akikre 1945 után is hajmeresztő kalandok sora várt.

 

A halál 50 órája
Obuch László

magazin-regiment.hu

1965-ben, huszonegy évvel az ardenneki offenzíva után a Paramount Pictures filmstúdió elkészítette a csata történetét feldolgozó klasszikust, amit hazánkban Halál 50 órája címmel forgalmaztak. A film vegyes fogadtatást kapott a közönségtől és a szakértőktől, mégis az egyik legnépszerűbb háborús mozi lett napjainkra.

 

Névsorolvasás
Snoj Péter

magazin-regiment.hu

A 2001-es Az elit alakulat című minisorozat világhírűvé tette a 101. légideszant hadosztály 506. ejtőernyős-gyalogos ezred és az Easy század katonáinak történetét. A sorozat tíz részén keresztül számos karaktert ismerhettünk és szerethettünk meg, miközben sorsuk alakulásán aggódtunk. Arról azonban kevesen tudnak, hogy mi lett velük a háború után…