Archívum - 2019/2

A finn oroszlán
Varga Csaba Béla

magazin-regiment.hu

A világ 1939 őszén még magához sem tért Lengyelország lerohanása után, amikor a jeges északon egy újabb könyörtelen háború robbant ki. Sztálin seregei megtámadták Finnországot. A finnek jéghideg elszántsággal iszonyatos veszteségeket okoztak a támadóknak. Abban, hogy megőrizhették hazájuk függetlenségét, óriási szerepet játszott egy egykori cári tábornok, Mannerheim báró. E nem mindennapi katonaember pályafutása számos kalandot és különös fordulatot tartogatott.

 

Vaklárma az óceánon
Varga Csaba Béla

magazin-regiment.hu

1942 tavaszán Churchill attól tartott, hogy a japánok győzelemsorozata nem áll meg Kalkutta kapujában, hanem az Indiai-óceánon is elfoglalnak két, hirtelen igencsak fontossá váló szigetet. Ha Ceylon és Madagaszkár Tokió kezére kerül, akkor ott fenyegető haditengerészeti bázisokat építhetnek ki. Veszélybe kerül a Szuezi-csatorna és egészen másként alakul Rommel sorsa is, ha dél felől japán gyalogság indul meg az Afrika Hadtesttel egy időben Egyiptom felé.

 

Menekülés Danzigból
Bérczi Gábor

magazin-regiment.hu

A második világháború víz alatti hadszíntereiről a legtöbb embernek általában a német U-bootok és a brit Merchant Marine között az Atlanti-óceánon vívott ádáz csaták jutnak az eszébe, nem kis részben a tengernyi mozifilm hatására. Furán hangozhat azonban, hogy a lengyel haditengerészetnek mindig is komoly törekvései voltak egy nagy távolságon is ütőképes, „kékvízi” flotta kiépítésére. Lengyelország véráztatta történelmének folyamán azonban a szomszédos országok több ízben is végzetes csapásokat mértek a lépten-nyomon szárba szökő lengyel tengeri ambíciókra.

 

A hadiszerencse (is) forgandó
Sáry Zoltán

magazin-regiment.hu

A történelem egyik legismertebb tengeri ütközete, egyben a második világháború jelentős epizódja a Bismarck elsüllyesztése volt. Az egység igazi jelképnek számított és története a hadiszerencse változékonyságát is jól jellemzi.

 

Egynapos főszerep
Tőrös István

magazin-regiment.hu

Erwin Rommel tábornagy, a B hadseregcsoport parancsnoka 1944. április 22-én az Atlanti fal létesítményeit szemlélve mondta segédtisztjének a sokszor idézett mondatot: „Higgye el Lang, a partraszállás első 24 órája döntő lesz. Németország sorsa akkor dől el. A Szövetségeseknek is, a németeknek is ez lesz a leghosszabb nap.” Igaza lett, de Hitler áttörhetetlennek hitt normandiai védvonala 75 évvel ezelőtt nem tudta megállítani a partraszálló amerikai és brit csapatokat.

 

Rosszkor, rossz helyen
Snoj Péter

magazin-regiment.hu

Az 1944 június 6-i normandiai partraszállást megelőző ejtőernyős hadművelet sikere még a tervezők számára is kérdéses volt. A heves légvédelmi tűz miatt a katonákat szállító repülőgépek pilótái sokszor eltévesztve a kijelölt ugró zónákat a teljes káosz közepette adtak zöld jelzést. Akadtak persze szerencsések, akik megtalálták a bajtársaikat, viszont voltak, akik nem élték meg a másnapot...

 

Hidegháborús évek
Kovács Vilmos

magazin-regiment.hu

A második világháborút követő átmeneti évek után a politikai irányultság és a szovjet vezetés akarata nem hagyott kétséget az újjáépítendő haderő felszerelését illetően. 1948-ban a Magyar Köztársaság és a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége (a Szovjetunió) aláírták azt az államközi egyezményt, amely az első fejezete lett a két ország fegyverzeti kompatibilitást biztosító együttműködésének.

 

Őrjárat a mekongon
Trautmann Balázs

magazin-regiment.hu

Az 1955 és 1975 között, Vietnam és a környező országok területén, illetve légterében lezajlott hosszú háború valószínűleg a dzsungelről, a fürge, de sérülékeny UH-1 Huey helikopterekről és a magasból szőnyegbombázó B-52 Stratofortress-ekről a legismertebb. Kevesebben tudják, de az ország folyói is öldöklő küzdelmeknek szolgáltak helyszínéül.

 

A tizedes meg a többiek
Sáry Zoltán

magazin-regiment.hu

Az 1900-as évek elején a gépjárművek egyre kiforrottabbak lettek, így a hadi alkalmazásuk is szóba kerülhetett. Ezzel együtt a motorkerékpárok is megjelentek, melyek szintén ígéretesnek tűntek a katonák számára.

 

Zsákmányvonat
Trautmann Balázs

magazin-regiment.hu

Nyugati szemmel meglehetősen sajátos „utazó cirkusz” járta be Oroszország fontosabb nagyvárosait. A vasúti pőrekocsikon az orosz beavatkozás során Szíriában zsákmányolt járművek, fegyverek, eszközök utaztak, hogy az egyes helyszíneken berendezett, professzionálisan felépített kiállításokon megmutassák azt, amit a Kreml láttatni akar az állampolgárokkal.

 

Sosemvolt történet
Obuch László

magazin-regiment.hu

Tom Clancy regényeit nem kell bemutatnom a Regiment olvasóinak. Neve védjegyként minősíti munkáit. Jack Ryan CIA elemző történetei sokáig vezették a bestseller listákat világszerte. A Paramount Pictures filmstúdió elsőként keltette életre 1990-ben John Mc Tiernan rendezésében a mozivásznon az akcióhős kalandjait.