– – –

Archívum - 2020/4

Császári kapituláció
Ifj. Tőrös István

magazin-regiment.hu

1871-ig Németország csak, mint földrajzi fogalom létezett. Az1806-ban a Napóleon által megszüntetett Német-római Birodalmat közel 300, önálló külpolitikát folytató kisebb-nagyobb államalakulat alkotta. A Napóleon bukása után létrejött Német Szövetség már csak 38 szuverén államot számlált. Az egység létrehozására 1866-ig mind a Habsburg Birodalomnak, mind pedig a Porosz Királyságnak esélye volt, de az osztrák részről katasztrofális 1866-os nyári háború eredményeként már csak a poroszokon és a külső nagyhatalmakon állt annak létrehozása.

 

Caricin ostroma
Polgár Tamás

magazin-regiment.hu

Caricin városa, későbbi nevén Sztálingrád elsősorban az 1942-ben kezdődött gigantikus ütközet kapcsán ismert, amelyben egyáltalán nem volt ritka a harckocsik bevetése. Huszonhárom évvel korábban, az orosz polgárháború idején azonban egyszer már előfordult, hogy lánctalpak csörömpöltek a háború dúlta utcákon. Ez volt az első komoly páncélos akció orosz földön, s egyben az első eset, hogy nagyvárosi terepen harckocsikat vetettek be.

 

Békediktátum
Kovács Vilmos

magazin-regiment.hu

Az első világháborút lezáró békediktátum Magyarországot rendkívül súlyos helyzetbe hozta. Az országnak - területe és lakosságának nagyobbik része elvesztése mellett - gazdasági potenciálja drámai csökkenésével is számolnia kellett. A hazánk védelmi képességeit biztosítani hivatott haderőt és annak ellátási hátterét szigorú korlátok közé szorították. Úgy látszott, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia iparszerkezetéből származó hátrányok, a hadigazdaság átalakítása, a trianoni békediktátum és annak katonai határozatai lényegében kivéreztetik a haderőt vagy évtizedekkel vetik vissza annak fejlettségi szintjét.

 

Frontvonalban
Varga Csaba Béla

magazin-regiment.hu

1939 őszén Guderian tábornok bebizonyíthatta a bírálóinak és az irigyeinek, hogy ő nem zavaros fejű álmodozó, de a könyveiben lefektetett vezérelveket a csatatéren, egy valódi háború zűrzavarában is igazolni tudja. Részt vett Lengyelország lerohanásában és utána ott harcolt a világháború számos véres csatájában.

 

Herkules hadművelet
Varga Csaba Béla

magazin-regiment.hu

A 2. világháború első felében a németek és olasz szövetségeseik komoly erőfeszítéseket tettek Málta elfoglalására. Nagy alapossággal kidolgozták a számos elit alakulat bevetésével járó Herkules hadművelet terveit. A támadásra végül nem került sor, s ez az akció is bekerült a világháború során füstbe ment tervek közé. Málta lakóira és védőire azonban még így is rengeteg megpróbáltatás várt, és csak a könyörtelen, huszonkilenc hónapos ostrom lezárultával lélegezhettek fel végleg.

 

A Diadalív árnyékában
Tőrös István

magazin-regiment.hu

A második világháború idején a BBC minden este kódolt üzeneteket küldött a francia ellenállóknak, az éppen esedékes akciók végrehajtására. A virágnyelven megfogalmazott utasítások között rendhagyó volt Paul Verlaine Őszi sanzonjának egy versszaka, mely az Overlord hadművelet kezdetét, egyben a német hírközlő hálózat és a vasúti pályák rombolására kiadott parancsot jelezte. A régóta várt verssor, „S ont monoton bút konokon és fájón” 1944. június 5-én este hangzott el, és másnap reggel megkezdődött Franciaország felszabadítása.

 

Korszakváltás
Toldi Miklós

magazin-regiment.hu

2020. július 25. Szent Kristóf napja, s a fegyvernem megalakulása óta ő a harckocsizók védőszentje. Az idei ünnep a szokásosnál is nagyobb jelentőséget kapott a tatai MH 25. Klapka György Lövészdandár, ezen belül a 11. Harckocsizózászlóalj életében, mivel július 24-én került sor az elsőként megérkezett négy Leopard 2A4HU harckocsi ünnepélyes átadás-átvételére.

 

Belépő a Leopard klubba
Lippai Péter

magazin-regiment.hu

2017 elején, az akkori honvédelmi miniszter - Simicskó István - bejelentette, hogy Magyarország kormánya „Zrínyi 2026” néven olyan honvédelmi és haderő-fejlesztési programot indít útjára, amely eredményeként a Magyar Honvédség a térség egyik legütőképesebb haderejeként, az egyre változó biztonsági környezetben az ország szuverenitásának egyik fontos biztosítéka kell, hogy legyen.

 

Hitler lovagvárai
Trautmann Balázs

magazin-regiment.hu

Bécs, Berlin és Hamburg: a német hadvezetés a második világháború során ebben a három városban építette fel azokat az egészen egyedülálló, masszív építménykomplexumokat, melyek eredeti feladata a légvédelem volt. Ezeken a helyszíneken a teljes rendszert kiépítették: de kisebb tornyokkal más városok, így Stuttgart és Frankfurt is rendelkezett. A kiemelten fontos védelmi pontok, így a franciaországi Angiers és a német Helgoland is kapott ilyen, koncentrált légvédelmi tüzet biztosító tornyokat. De tulajdonképpen mindez a britek hibája…

 

Lánctalpas kuriózumok
Sáry Zoltán

magazin-regiment.hu

Napjainkban alig néhány ország képes önállóan világszínvonalú haditechnikai eszközök fejlesztésére. Különösen igaz ez az összetettnek számító lánctalpas harcjárművekre. Bár a szóba jöhető piacon elsősorban az amerikai és európai gyártók termékei osztoznak, érdekességként célszerű áttekintenünk Japán erőfeszítéseit.