Archívum - 2020/5
Egy életre szóló hivatás
Hajdú László
A hadsereg feladata az ország függetlenségének, területi épségének és határainak katonai védelme, valamint a nemzetközi szerződésekből eredő közös védelmi és békefenntartó tevékenység ellátása. Feladatát csak megfelelően felkészült vezetőkkel képes ellátni. A fegyveres erőket tisztek és tábornokok irányítják a 20-30 fős szakasztól a több tízezres, sőt százezres létszámú, hadműveleti értelemben vett hadseregig bezárólag. Háromrészes cikksorozatunk a hadseregben folyó tisztképzést mutatja be.
Kísértetek fegyvertára
Varga Csaba Béla
A 2. világháború során a Brit Birodalom élet-halál harcra kényszerült Európában, Afrikában, Indiában, a Közel-Keleten, de még a távoli Ausztráliában is. A küzdelem óriási súlyt rakott Churchill miniszterelnök vállára, aki úgy érezte, az ellenség mindenütt túlerőben van. Belátta, hogy nyílt küzdelemben nincs sok esélye a győzelemre, ezért vakmerő ügynökök ezreit vetette be az ellenséges vonalak mögött. A homályban mozgó harcosait hatékony és néha igencsak meglepő fegyverzettel és felszereléssel látta el.
Testvérháború
Sáry Zoltán
A spanyol polgárháború eseményeiről a legtöbb embernek a repülőgépekkel vagy páncélosokkal harcba induló fasiszta, illetve kommunista csapatok jutnak az eszébe. Pedig a harmadik haderőnemet jelentő haditengerészet is fontosnak bizonyult, még tengeralattjárókat is bevetettek egymás ellen.
Átmeneti megoldás
Sáry Zoltán
Kevés olyan harcjármű van, amelynek első példányai még hetven évvel ezelőtt jelentek meg, ennek ellenére a továbbfejlesztett változatok mind a mai napig hadrendben állnak. Ezenkívül a százezer körüli darabszám is sokatmondó.
Generációváltás
Trautmann Balázs
A Bakonyban megrendezett Brave Warrior 2020 nemzetközi hadgyakorlat egyik sztárja volt a KF41 Lynx gyalogsági harcjármű, amely a jó öreg, magyar BTR-80-asok mellett valóban úgy mutatott, mint egy űrhajó a jövőből. De mit is tud ez a futurisztikus páncélos?
Szamurájok
Varga Csaba Béla
A japán császárt és a szigetország nagyurait szolgáló szamurájok hosszú utat tettek meg az évszázadok során. Lecserélték eredeti fegyverzetüket, a kard nagymestereivé váltak és kidolgoztak egy olyan erkölcsi rendszert, amivel még egykori ellenségeiket is lenyűgözték. A történetük tele van titkokkal, ellentmondásokkal, de mindenekelőtt elképesztő bátorságú, megtörhetetlen harcosokkal.
A 100 órás háború
Kiss Roland
30 éve zajlott a Kuvait felszabadításáért indított háború, amelyben a széleskörű - az Egyesült Államok által vezetett, 28 államból álló - nemzetközi koalíció kiűzte az iraki erőket a kis arab országból.
Öngyilkos küldetések
Varga Csaba Béla
Japán 1941-ben nem a technikai fölényre vagy a magasabb rendű stratégiára alapozva vívta ki egymás után a megdöbbentő győzelmeit, hanem a személyi állomány bátorságát és a császár iránt érzett hűségét használta ki. Később, a vereség árnyékában éppen az ilyen katonákból állították össze a hadsereg és a hadiflotta szárazföldi és vízi öngyilkos századait.
Tito erre is gondolt
Sáry Zoltán
Bár a tengeralattjárók beszerzése és üzemeltetése még a többi fegyverrendszerhez képest is hatalmas erőforrásokat igényel, számos kisebb nemzet tart hadrendben ilyen eszközöket. A szocialista országok egy része szintén rendelkezett velük. Jugoszlávia azonban nem szovjet egységeket szerzett be, hanem - érdekes módon - saját maga fejlesztette ki azokat.
Halálsugár
Trautmann Balázs
Szerintem nagyon sok olvasónk gyermek- és kamaszkorának szerves részei voltak az ellenséget lézerfegyverrel halomra aprító hősök. A Csillagok háborúja, a Terminátor, a Bosszúállók és a Marvel-univerzum többi gyöngyszeme: mind-mind azt mutatta, hogy elég egy kis besugárzás és minden meg van oldva. Nos, a valóság nagyon nem így működik.