Archívum - 2021/2
A jelképpé vált város
Feith László
A belgiumi Ypres városának neve örökre összeforrott a vegyi hadviselés mai értelemben vett fogalmával, hiszen az első világháború idején, 1915. április 22-én a németek itt vetettek be először harci gázt, hogy megtörjék a szilárd védelembe húzódott brit-francia erők ellenállását.
Egy életre szóló hivatás
Hajdú László
Ebben a részben az Orosz Föderáció hadseregének „káderutánpótlásával” folytatjuk a külföldi tisztképzés bemutatását. A magyar mellett a brit és az amerikai pilótaképzésre fókuszálva külön fejezetben szólunk a repülőgép-vezetők (hajózók) felkészítéséről, mivel azok eltérnek a szárazföldi haderő, a haditengerészet, sőt a légierő alaptisztképzésétől is.
Az imádság is segítette
Varga Csaba Béla
Patton tábornok egy rendkívül dinamikus, sikeres, ugyanakkor ellentmondásoktól sem mentes személyiség volt. Rengetegen csodálták, de hosszú, kalandokban bővelkedő pályafutása során számtalan befolyásos ellenséget is szerzett magának. A váratlan halálát megelőző időszakban az USA elnöke ugyanúgy neheztelt rá, mint Sztálin, a Szovjetunió ura.
Őfelsége hadihajója
Sáry Zoltán
Bár a második világháború híres hadihajói általában a tengerek óriásai közül kerültek ki, a mindennapok során a kisebb egységek is helytálltak. A cirkálók szinte minden nagyobb hadműveletből kivették részüket, néhányuk pedig még a történelemkönyvekbe is beírta a nevét. A HMS Belfast két háborút is végigharcolt, és napjainkban már múzeumhajóként szolgál.
A csataterek királynői
Sáry Zoltán
Magazinunkban sokszor foglalkoztunk már tüzérségi témákkal, esetleg egy-egy konkrét haditechnikai eszközt is bemutattunk. Azt viszont, hogy miként működik maga a tűztámogatás, még nem részleteztük.
Kézigránát és borotvapenge
Trautmann Balázs
Mennyi minden szükséges ahhoz, hogy akár egy „egyszerű” lövészkatona is maximális hatékonysággal és eredményességgel álljon helyt a műveletekben? Fegyver és egyenruha - ezt mindenki azonnal rá is tudja vágni. Megfelelő kiképzés - nagyjából ez is ismert. No és a kenyérzsák vagy a digitális rádió?
Elvesztett nemzeti büszkeség
Sáry Zoltán
Nyolcvan évvel ezelőtt az Atlanti-óceán drámai tengeri ütközet helyszíne volt. A német Bismarck csatahajó meglepően gyorsan elsüllyesztette a brit HMS Hoodot. Az ezt követő hajtóvadászat története számos helyen megjelent, a Hood viszont valahogy a Bismarck árnyékában maradt.
Lánctalpas fürdőkád
Trautmann Balázs
Szívemben külön zugot tartok fenn a második világháború furcsa járműveinek. Itt sorakozik az elképesztően ósdinak kinéző, de bátran harcoló brit Fairey Swordfish, a reménytelenül bumfordi, úszóképes M4A2 Sherman DD, a 20-as évek Amerikáját idéző felépítésű, Zisz-5-ös teherautóra szerelt gyilkos Katyusa és cikkünk főszereplője, a német Kettenkrad is. Tovább »
Ne habozzunk, menjünk!
Varga Csaba Béla
John Donohue eleven legenda a New York-i veteránok között. Na nem azért, mert valamilyen háborús hőstettet hajtott végre, hanem mivel bebizonyította, hogy nála jobb barát nem létezik ezen a világon. Pontosan tudta ugyanis, mire van szüksége a vietnámi dzsungelban harcoló haverjainak. Sörre! Mégpedig a nem pocsék helybelire, hanem jófajta hazaira. Útra kelt, hogy sört és reményt vigyen a barátainak.
A leghosszabb nap
Obuch László
1962-ben került mozikba a második világháború egyik legfontosabb hadműveletét bemutató háborús dráma. A film hatalmas erőforrásokat mozgatott meg több nemzet és számos sztár közreműködésével. A dokumentalista jelleget hangsúlyozva fekete-fehér formátumban rögzítették a jeleneteket.