Archívum - 2022/1
Óriások harca
Feith László
Bár az első világháború szárazföldi harcainak méretei és borzalmai elhalványították a haditengerészet jelentőségét, a két legnagyobb rivális, Nagy-Britannia és Németország temérdek pénzért épített hajóhada számos kisebb-nagyobb ütközetben csapott össze.
Nukleáris pajzs és kard
Hajdú László
Sorozatunk első részében ismertettük négy nagyhatalom: az USA, a Szovjetunió/Oroszország, az Egyesült Királyság és Franciaország atombomba kifejlesztésére irányuló programját, ebben a fejezetben pedig a többi atombombát előállító (vagy korábban atomprogramot megvalósított) ország arzenálját mutatjuk be.
A marokkói szörnyeteg
Varga Csaba Béla
Egy háború kirobbanásakor nem lehet tudni, hogy kiből lesz hős. A sarkköri harctér jeges poklából egy ellentmondásos személyiségű és igencsak viharos múltú férfi emelkedett ki, hogy erőt öntsön honfitársaiba és megállítsa a szovjet inváziót. Polgárháborús önkéntes, bajkeverő fiatalember, a légió kitüntetett veteránja: Aarne Juutilainen emléke ma is elevenen él Finnországban.
A Glorious tragédiája
Varga Csaba Béla
1940 nyarán Norvégia partvidéke előtt titokzatos körülmények között elpusztult az akkori legnagyobb és leggyorsabb angol repülőgép-hordozó. A Glorious kapitánya súlyos hibákat követett el, ám valószínűleg azért kellett elsüllyedniük, hogy közben feltűnés nélkül kimenthessék a németek elől menekülő norvég királyt.
Szorult helyzetben
Sáry Zoltán
A hidegháború során mind Keleten, mind Nyugaton számos, tengeralattjárót érintő esemény történt. A nukleáris meghajtású egységeket ért katasztrófák világszerte ismertté váltak, ezzel szemben a százas nagyságrendben szolgáló dízel-elektromos típusok balesetei már kevésbé. Különösen igaz ez a Szovjetunióra. Tovább »
Közös tűzpárbaj
Toldi Miklós
Szeptember végén lehetőséget kaptunk, hogy a BREAKTHROUGH 2021 tűztámogatást fejlesztő és képességintegráló gyakorlat szakmai napját figyelemmel kísérhessük. A rendezvény céljai között szerepelt, hogy a politikai felső vezetés, a társadalmi szervezetek, a kadétprogramban résztvevők, valamint a média képviselői számára bemutassák a haderőfejlesztés eredményeit, illetve a Haderőkép 2030 elgondolásban szereplő „Szittya” gyalogoszászlóalj koncepcióját és képességeit.
Üss és fuss!
Sikur Kristóf
Az 1939-ben a Harmadik Birodalom offenzívája miatt a lengyel kormány emigrációra kényszerült. Ennek ellenére a lengyelek nem adták fel és folytatták harcukat a német megszállók ellen, abban a reményben, hogy hamarosan felszabadíthatják hazájukat. A történelmük során oly gyakran elhangzott jelmondat: „a mi és a ti szabadságotokért” most ismét aktuálissá vált azon lengyelek számára, akik idegen országok hadseregeihez szegődtek az emigráció alatt.
Monstrumok árnyékában
Trautmann Balázs
Nagy államok - kis lánctalpasok: érdekes módon úgy alakult a világtörténelem és a haditechnika fejlődése, hogy csak alig néhány, méretében és védelmi iparában jelentős állam tart hadrendben, illetve fejleszt manapság modern könnyű harckocsikat. Külön csavar a dologban, hogy az Egyesült Államok hosszú évtizedek után térne vissza erre a piacra…
A Tet-offenzíva
Kiss Roland
Sorsfordító jelentőségűnek bizonyult az 1968 elején induló Tet-offenzíva: a támadó észak-vietnami és vietkong erők célja egy általános népfelkelés kirobbantása volt Dél-Vietnamban, hogy e váratlan csapással megnyerjék a háborút.
Az utolsó szolgálat
Kárpáti Endre
A brit Királyi Haditengerészet hatalmas múzeuma a flotta egyik legfontosabb támaszpontja mellett, Portsmouth-ban található. A látogató a gyűjtemény mólójától egy kis személyhajóval akár a hadikikötő körül is tehet egy kirándulást, míg egy másik bárkával az öböl túlpartjára, Gosportba is átmehet - itt volt az angol tengeralattjárósok egyik legfontosabb bázisa, napjainkban pedig a búvárhajósok önálló kiállítását lehet megcsodálni.