Archívum - 2022/2
Nincs kegyelem
Feith László
Bár a háborúzó felek eleinte a felderítésben, a partvédelemben és az ellenséges hadihajók elleni harcban szántak szerepet a tengeralattjáróknak, Németország egyre gyakrabban alkalmazta azokat kereskedelmi egységekkel szemben. A hadviselésnek ezzel a módjával ugyanakkor nem sikerült megtörni Nagy-Britanniát, ellenben az akciók kivívták a semleges nemzetek, mindenekelőtt az Egyesült Államok rosszallását, majd hadba lépését.
Nukleáris pajzs és kard
Hajdú László
Vlagyimir Putyint állandóan kíséri az „atomtáskás ember”, a biztonsági szolgálat egyik magas rangú tisztje, kezében az atomcsapást elrendelő elnöki berendezéssel, illetőleg annak irányítópultjával, a Cseget-tel. Két ilyen berendezés van még, a második a honvédelmi miniszternél, a harmadik a vezérkari főnöknél. A rendszer működőképes a Föld bármely pontján, ezt műholdas összeköttetéssel biztosítják.
Hosszú kardok éjszakája
Varga Csaba Béla
1933 tavaszán könyörtelen küzdelem robbant ki Kína északi részén a félig már romba dőlt ősi nagy fal egy sietve megerősített szakaszán. A támadó japánok és a kínai védők harcát az tette igazán különlegessé, hogy az éjszakai mészárlás során a szembenálló felek leginkább kardokat, lándzsákat és szuronyt használtak, nagyjából úgy, ahogy őseik is tették a sötét középkorban.
Hordozható kikötő
Kárpáti Endre
Az invázió sikere nagyban múlt egy műszaki csodán. A létfontosságú utánpótlás biztosításához elengedhetetlenül szükséges mélyvízi kikötőt ugyanis nem elfoglalták a szövetségesek, hanem magukkal vitték. Az előregyártott elemekből Normandiában elkészített építmény nélkül igen nehéz dolguk lett volna a németek ellen.
Ne add fel!
Trautmann Balázs
Egy hadsereg katonáinak morálját és persze harcképességének megőrzését alapvetően befolyásolja, hogy mi történik, ha egy vagy több katona a műveleti területen megsérül vagy megbetegszik. Régi tapasztalat: ha a katonák tudják, hogy baj esetén számíthatnak a minél hamarabb érkező és minél magasabb fokú egészségügyi ellátásra, sokkal bátrabban hajtják végre a legveszélyesebb feladatokat is.
Talált, süllyedt!
Obuch László
Húszan haltak meg és huszonhatan megsérültek, amikor a Falkland-szigetekért vívott háború első napjaiban a HMS Sheffield-et egy argentin Exocet rakéta eltalálta. Ez volt a Királyi Haditengerészet első hadihajója, amely a második világháború óta harcban veszett oda.
Tanítómesterek
Kiss Roland
Az amerikai Különleges Erők (zöldsapkások) egyik fontos feladata máig az erősokszorozás, vagyis a helyi erők kiképzésével és irányításával a saját létszámuknál jóval nagyobb fegyveres csoportok szervezése. Ezt a küldetést teljesítették Vietnamban is, amikor a fennsíkon élő hegyi törzseket vezetve indítottak harcot a Vietkong és az észak-vietnami hadsereg (NVA) ellen.
Bivalyerős megoldás
Sáry Zoltán
A páncélozott harceszközök alapvető meghajtási módja valamilyen dugattyús motor, bár elvétve más megoldások is léteznek. A földi járműveknél nem igazán elterjedt a gázturbina, viszont a harckocsik tekintetében évtizedek óta alkalmazzák.
A tankpusztító
Sáry Zoltán
Néhány hónapja nem gondoltuk volna, hogy Európában ismét hagyományos háború lesz, és a klasszikus fegyverrendszerek nagy tömegben történő bevetése úgyszintén irreálisnak tűnt. A harctéren nemcsak a drónok váltak sikeressé, a Javelin rakéták is „sztárok” lettek.
Az elveszett cirkáló
Sáry Zoltán
z ukrajnai háború eseményei sok szempontból különlegesnek számítanak, még a katonai téren jártas szakembereket is komoly meglepetések érik. Ilyen volt például az orosz Fekete-tengeri Flotta zászlóshajójának esete: a második világháború óta a legnagyobb egység veszett oda, mégpedig háborúban.
Makettvilág
Obuch László
2022. március 12-én rendezte meg az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis, a Szolnoki Makettezők Baráti Köre, a Turul Makett Klub és a Puma Makett Klub a XXX. Országos Makettkiállítást és Versenyt. Az elmúlt két évben a pandémia miatt elmaradt a rendezvény, ezért most igen nagy volt az érdeklődés a makettezők és a haditechnika rajongói részéről egyaránt.