Archívum - 2022/5

Az utolsó dobás
Feith László

magazin-regiment.hu

A német katonai vezetés az összes tartalék bevetésével, illetve az Oroszországgal kötött béke eredményeként keleten felszabadult csapatokkal 1918 tavaszán döntő csapást akart mérni a franciákra és a britekre, mielőtt a nagy számban érkező amerikaiak gyökeresen megváltoztatnák az európai erőviszonyokat. A császári haderő március 21. és július 15. között öt komolyabb támadást indított, amelyek az első világháború kezdeti időszaka óta nem látott területi nyereséget eredményeztek számára, ám a legfőbb célt nem sikerült megvalósítani. A németektől ezt követően az antant vette át a kezdeményezést, és néhány hónap elteltével pontot tett a háború végére.

 

Tengeralattjáró-vadászok
Bánsági Andor

magazin-regiment.hu

Az első világháború kitörése után a brit és a francia flotta blokád alá vette a központi hatalmakat, és ezzel komoly ellátási problémákat okoztak a német hadigazdaság számára. 1916 végén már olyan mértékű hiány volt egyes alapélelmiszerekből, hogy sokat póttermékekkel kellett helyettesíteni. A gazdaság mozgósítására bevezetett Hindenburg-program és az élelmiszer-fejadagrendszer csak részleges eredményeket tudott felmutatni. Mivel a német hadvezetés úgy látta, hogy a szárazföldi frontokon nem tudják kicsikarni a győzelmet, ezért a tengereken próbálták térdre kényszeríteni az antant erőit. A német és az osztrák-magyar tengeralattjáró-flottára várt a feladat, hogy elvágják az antant utánpótlási vonalait.

 

Aki mer, az nyer
Varga Csaba Béla

magazin-regiment.hu

1940 tavaszán váratlanul brit hadihajók jelentek meg Izland partjai előtt, és hamarosan már a RAF gépei is ott dübörögtek a magasban. A nagy területű, de gyér lakosságú sziget története jól mutatja, hogy a II. világháború idején mennyire kiszolgáltatottá váltak a gyenge államok. Izlandot Berlin is szerette volna megszerezni, ám London egy vakmerő támadás során - az izlandiak függetlenségével nem törődve - megelőzte a németeket.

 

A váltósúly bajnoka
Kiss Roland

magazin-regiment.hu

Valószínűleg soha nem lesz megegyezés abban, hogy melyik volt a II. világháború legjobb harckocsija. Ezt itt sem fogjuk most eldönteni, de a potenciális esélyesek közül kétségtelenül az egyik a Pz V Panther.

 

Irány a part!
Trautmann Balázs

magazin-regiment.hu

Az M4 Sherman amerikai közepes harckocsi a második világháború egyik univerzális eszköze volt, svájcibicska-szerűen szinte mindenre alkalmassá tették. Az egyik legérdekesebb változat kifejezetten egyetlen feladatra készült: a Normandiában partra szálló katonák támogatására.

 

A magányos hős
Varga Csaba Béla

magazin-regiment.hu

A véres ardenneki német ellentámadást megállító amerikaiak a győzelmüket követően a sűrű erdőben egy olyan halott bajtársukra bukkantak, akinek a holttestét féltucatnyi elesett német katona vette körül. A magányos hős, vagyis Eric Fisher Wood utolsó csatája azóta az Amerikai Légió ezerszer elmesélt legendájává vált.

 

Flottafelvonulás
Sáry Zoltán

magazin-regiment.hu

Szinte mindenki hallott már a török szárazföldi hadseregről, légierejük pedig a mai modern világban ugyancsak meglehetősen ismert. A harmadik haderőnemnek számító flotta viszont kevésbé, különösen felénk nem.

 

Hogyan kezdődött?
Kiss Roland

magazin-regiment.hu

Az orosz-ukrán háború egyik jellemzője, hogy mindent lehet tudni róla, de mégsem lehet semmit, olyan mértékű dezinformáció és propaganda uralja ugyanis a témát, hogy alig akad biztosra vehető fejleménye. Cikkünk arra vállalkozik, hogy a háború kezdetének eseményeit megpróbálja visszafejteni jelen ismereteink fényében, és objektíven megállapítani, hogy katonai szempontból megközelítőleg mi miért történhetett.

 

Bátrak igazsága
Obuch László

magazin-regiment.hu

Az 1991-es Öbölháborút a hírcsatornák gyakorlatilag élő adásban közvetítették. Karosszékében ülve a tévénéző végig azt gondolhatta, hogy minden a precízen kidolgozott tervek szerint történt a hadműveletek alatt. A bombák és a rakéták sebészi pontosságú becsapódásának felvételein viszont nem látszott az ember. Sem az, aki megnyomta a gombot, sem az, akit eltaláltak. Edward Zwick rendező egy fiktív történettel sajátos szemszögből állított emléket a névtelen hősöknek.