Archívum - 2023/4
A változások kora
Tőrös István
Mi sem jelzi jobban a 105 éves Hadtörténeti Intézet és Múzeum életében bekövetkezett változásokat, mint az, hogy az új parancsnokkal, dr. Töll László ezredessel már nem az egykori Ferdinánd-laktanyában, hanem a Kerepesi úti objektumban beszélgetek.
Szigetcsaták
Varga Csaba Béla
Új sorozatunkban a II. világháború egyik távoli hadszínterére, a Csendes-óceán végtelen víztükrén megbúvó sokezernyi kisebb és nagyobb szigetre látogatunk el. Bemutatjuk a szemben álló haderőket és azokat az elszánt hadvezéreket - tábornokokat, tengernagyokat -, akik megpróbálták térdre kényszeríteni az esetek többségében könyörtelen elszántsággal és nem ritkán embertelen kegyetlenséggel küzdő ellenfeleiket a trópusi betegségekkel teli őserdőkben.
Lovagkeresztes őrvezető
Varga Csaba Béla
1945 tavaszán már csak néhány hét volt hátra az európai háború végéből, amikor egy fiatal tiroli őrvezetőt hívtak be a visszavonuló német hegyivadászok parancsnokságára. Matthäus Hetzenauer ezt megelőzően Bukovinában, Erdélyben, az Alföldön és a Felvidéken is harcolt. Azok közé tartozott, akik közvetlenül a III. Birodalom összeomlása előtt érdemelték ki a Lovagkeresztet.
A homokfalak leomlanak
Kiss Roland
50 évvel ezelőtt zajlott a jom kippur-i vagy ramadan-i háború, amelyben Egyiptom és Szíria a legközelebb jutott a sikerhez az arab-izraeli konfliktusok történetében. Egyben a legnagyobb izraeli hírszerzési kudarcként tartják számon. Jelen írás a Sínai-félszigetért vívott harcot mutatja be.
Ravasz róka Vietnamban
Varga Csaba Béla
2019-ben egy markáns arcú, széltől és napfénytől cserzett arcbőrű férfi vehette át a híres filmes Oscar-díjat. Ő volt az első olyan indián származású színész, aki az életművéért részesülhetett e kitüntetésben. Sok honfitársa csak ekkor döbbent rá, hogy a kalandfilmekből jól ismert Wes Studi az amerikai fegyveres erők veteránjai közé tartozik.
Black Hawk down
Kiss Roland
30 éve zajlott le a mogadishu-i csata, amelyben a frissen egyedüli szuperhatalomként maradt Egyesült Államok nagy pofont kapott a világ egyik legszegényebb országától, és amely a 2000-es évekig elrettentette Washingtont a nagyobb szárazföldi beavatkozásoktól. A tragikusan végződő akció történetét a Black Hawk Down című könyv és az abból készült film tette halhatatlanná.
Két hét alatt született
Sáry Zoltán
A hadtörténelem lapjain számos olyan technikai eszközt is feljegyeztek, melyek az egyik üzemeltetőnél használhatatlannak bizonyultak, máshol viszont sikeresek lettek. Ilyen például a fura kinézetű Ontos.
Merkava
Sáry Zoltán
Idén nyár elején felröppent a hír, hogy egy meg nem nevezett ország Merkava harckocsikat vásárolna. Természetesen a legtöbben azonnal a háború sújtotta Ukrajnára gyanakodtak. Ennek kapcsán bemutatjuk a típust és megnézzük mi a helyzet az exportjával.
Hadikölcsön
Trautmann Balázs
Ukrajna már most a makettezők álma: egészen elképesztő típuskavalkád jelenik meg a nyilvánosságra került fényképeken, videofelvételeken. Van itt minden, ami gurul, lő, vagy éppen felülről támadja az orosz harckocsikat. A világ szinte minden égtájáról érkeztek fegyverek és járművek az ukrán hadsereghez. Tovább »
Kódbeszélők testőrei
Obuch László
A második világháborúban a japánok rendszeresen feltörték a titkosított amerikai katonai rádióüzeneteket, amivel lassították a szövetséges csapatok előrenyomulását a csendes-óceáni hadszíntéren. 1942-ben több száz navaho indiánt toboroztak tengerészgyalogosnak és kiképezték őket egy anyanyelvükön alapuló katonai rejtjelezés használatára. Ők voltak a kódbeszélők. Az üzeneteket a japánok soha nem tudták megfejteni, ami kulcsfontosságú volt a háború megnyerésében.