Archívum - 2023/5
Hivatástudat
Tőrös István
A sors szeszélye - vagy az elöljáró döntése - néha megadja, hogy egy katonaember nap-mint nap találkozhasson egykori önmagával, a tiszti hivatást választó fiatalokkal. Dr. Lippai Péter dandártábornok megkapta ezt a lehetőséget, ez év tavaszától a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának dékánjaként folytatja a katonai szolgálatot.
Hazátlanok légiója
Horváth Viktor
A légiónak külön legendáriuma van a hadseregeken belül. Misztikus, titokzatos, képzeletünkben számtalan kaland kapcsolódik hozzá, talán csak a kalózoknak volt izgalmasabb élete. Nem olyan steril a hangulata, mint a modern időkben a Delta Force-nak, vagy a Szpecnaz-nak, de nem is annyira valószínűtlen, mint Rambo filmek világa. Van a miliőjében valami állandó elveszettség is, mintha A tizedes meg a többiek mindentől messze lévő kastélyának környékén történne állandóan rajtaütés, menekülés. Nem jutnak róla eszünkbe a nyílt, szemtől-szembeni nagy ütközetek, hiszen a regényekben inkább pár ember barátsága, összeszokottsága dönti el a cselekmény kimenetelét. Pedig valójában kemény csatákat, hosszú hadjáratokat is végig kellett küzdenie tagjainak. Tömeghadseregként vonultak be a történelembe, nem pedig kis szakaszok bravúrjai nyomán. Kezdetben ugyan csak gyalogságként álltak helyt - akár csak a főszereplők Rejtő Jenő nagyszerű könyveiben - később azonban szabványos, tüzérséggel és egyéb egységekkel felszerelt haderővé váltak.
A kronstadti rajtaütés
Bánsági Andor
1918. november 11-én 11 óra 11 perckor a nyugati fronton elnémultak a fegyverek, de Európa jelentős részén továbbra sem köszöntött be a béke. A kibontakozó polgárháború, a balti népek függetlenségi harcai, valamint az intervenció az első világháborúnál is nagyobb szenvedést és vérveszteséget okozott Oroszországnak, aminek szinte a teljes területe lángba borult. A harcokat túlnyomórészt a szárazföldön vívták, azonban a tengereken is történtek az utókor számára érdekfeszítő összecsapások.
Szigetcsaták
Varga Csaba Béla
A nyugati szövetségeseknek fél év sem volt elég arra, hogy Pearl Harbor után rendezzék a soraikat. Valahogy időt kellett nyerniük, amíg kidolgozzák a nagy ellentámadás terveit. A főparancsnokságok ezért azzal az utasítással küldték katonák tízezreit a gyilkos őserdőbe, hogy minden áron állítsák le a legyőzhetetlennek tartott japán dzsungelharcosok térnyerését.
Életmentő vakbélműtét
Varga Csaba Béla
Következzen most egy igazi tengerésztörténet! Bár legalább annyira hihetetlen, mint amilyenekkel a vén tengeri medvék szórakoztatják egymást a vízparti kocsmákban egy-egy üveg rum elfogyasztása után, mégis a valóságon alapul. Wheeler Bryson Lipes tényleg életmentő műtétet hajtott végre egy bajtársán, miközben tengeralattjárójuk a japán hadihajók és repülőgépek elől bujkált a mélyben a veszélyes bevetés során.
Méltó ellenfél volt
Horváth Viktor
Ha nem elég egy betű-szám kombináció, és mindenképpen nevet kell adni egy fegyvernek, a hadigyárak és a katonák hajlamosak egy vadállat nevét kölcsönözni. Tigris, Párduc, Sas, Sólyom, Cápa és így tovább, ragadozónevek kimeríthetetlen tárháza segít. Néha azért akad üdítő kivétel: a való életben valószínűleg nem fordult még elő, hogy egy szentjánosbogár felülkerekedjen egy tigrisen, vagy akár csak bárkit is megijesszen maga körül. Az angolokat ez nem akadályozta meg, hogy a Firefly - Szentjánosbogár - nevet kapcsolják a Sherman után az átalakított M4 harckocsikhoz.
Acél és műanyag
Trautmann Balázs
Finoman szólva sem volt sikeres az M16-os gépkarabélycsalád lassan fél évszázados karrierjének első néhány esztendeje. A vietnami dzsungelekben küzdő katonák őszintén gyűlölték, rengeteg problémával, elakadással veszélyeztette alkalmazóinak életét - pedig nem önmagában a fegyverrel volt a gond. A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően csak most kezdődik a sok háborút megjárt gépkarabélyok fokozatos lecserélése.
Mélytengeri akvárium
Sáry Zoltán
Az 1970-es évek második felében számos haditechnikai kategóriában drasztikusan új eszközök jelentek meg. Ez a haditengerészeti egységekre, így a tengeralattjárókra is igaz. Ezúttal két tipikus konstrukciót mutatunk be: az Ohio, illetve az Akula osztályokat.
Az ember az első
Sáry Zoltán
Aki nyomon követi az ukrajnai háború eseményeit talán felfigyelt arra, hogy a különböző harckocsi típusok, ezzel együtt a személyzetek túlélési arányai jelentősen eltérnek. Sokan hajlamosak gyors következtetéseket levonni, ám a helyzet korántsem egyszerű.