Archívum - 2024/1

Hazátlanok légiója
Horváth Viktor

magazin-regiment.hu

A francia haderő Algériát, ha a szaharai vidékeket nem számítjuk, 18 év alatt hódította meg. A sorozat első részében idézett kortársak véleménye helytállónak bizonyult a küzdelem végéig: kegyetlen, irgalmat nem ismerő harcok folytatódtak közel két évtizedig. A majd 3 milliónyi lakosnak óvatos becslések szerint is harmada életét vesztette, megközelítőleg 825 000 ember, és bizony nem lehetett mind katona. Az is igaz, hogy a korszakban nem feltétlenül a háborúk okozták a legtöbb humanitárius katasztrófát.

 

Négy nemzet szolgálatában
Bánsági Andor

magazin-regiment.hu

1910 tavaszán a császári és királyi haditengerészet műszaki osztálya egy modern, turbina meghajtású torpedónaszád tervezésébe fogott, ami méretében, sebességében és fegyverzetében is felülmúlta a már meglévő Kaiman-osztályú, elsősorban partvédelmi feladatokra épült egységeket. A 250 tonnás, 28 csomós sebesség elérésére képes hadihajók besorolása „nyílttengeri torpedónaszád” volt, és az első nyolc példány megépítésére a Stabilimento Tecnico Triestino hajógyár kapott megrendelést. A jövedelmező üzletből azonban a fiumei Ganz-Danubius hajógyár sem akart kimaradni, ezért az STT-nél 10 százalékkal kedvezőbb ajánlatot adott a haditengerészetnek, és tizenhat egység gyártására kapott megbízást. A két hajógyár által épített naszádokat nem csak a betűjelzés különböztette meg egymástól, hanem a sziluettjük is. A triesztiek egy, míg a fiumei torpedónaszádok két kéményt kaptak. A két 6,6 cm-es löveggel és két 45 cm-es, ikercsöves torpedóvetővel felszerelt hajócskák jól sikerült konstrukciók voltak, így a háború utáni osztozkodás során a győztesek két kézzel kaptak utánuk.

 

Szigetcsaták
Varga Csaba Béla

magazin-regiment.hu

Brutális küzdelem tombolt a szövetségesek és a japánok között 1942 nyara és 1944 tavasza között a csendes-óceáni térség két, egymástól jelentős távolságra lévő területén: Új-Guineán és a Salamon-szigeteken. A nyugati hatalmaknak a sűrű, mocsaras őserdőkben sikerült először vereséget mérni Tokió addig legyőzhetetlennek tartott szárazföldi erőire. A győzelemnek azonban igen nagy ára volt.

 

Hitler utolsó reménye
Varga Csaba Béla

magazin-regiment.hu

A második világháború krónikái számos híres tábornok nevét jegyezték fel az utókor számára. Ezek a hadvezérek briliáns hadjárataik miatt lettek világhírűek, és igazi ritkaság, hogy ha valakire olyasmi miatt emlékeznek, amit az illető nem csinált. Pontosan ez történt Felix Steiner Waffen-SS tábornokkal is, akire 1945 áprilisában, a bukás pillanatában hiába várt az összeomló Harmadik Birodalom vezetője, Adolf Hitler. Steiner nem jött és nem változtatta meg a háború végkimenetelét.

 

Elveszett illúziók
Kiss Roland

magazin-regiment.hu

Francia Indokína 1945-ös japán megszállás alóli felszabadulása után szinte azonnal kezdetét vette a visszatérő francia gyarmattartók elleni vietnámi függetlenségi háború. Ennek a harcnak a tetőpontja és egyben lezárása volt a Nam Yum folyónál - mindkét fél részéről nagy véráldozatot követelő - 1954. május 7-én véget ért csata.

 

A türelmes halál
Sáry Zoltán

magazin-regiment.hu

A víz alatti robbanóeszközök radikálisan megváltoztatták a hadviselést: megjelenésüktől kezdve a legnagyobb és legerősebb hadihajók legénységei se érezhették magukat biztonságban. A robbanás bármikor és bárhol bekövetkezhetett, akár az addig védettnek számító hazai kikötő környékén is.

 

Tűt a szénakazalban
Sáry Zoltán

magazin-regiment.hu

A tenger alatti robbanótestek komoly fenyegetést jelentenek mind a hadi, mind a polgári hajózásra, sőt a partmenti létesítményekre is. Ezen probléma évszázados múltra nyúlik vissza és a megoldása hatalmas erőfeszítést kíván.

 

A gázai metró
Trautmann Balázs

magazin-regiment.hu

Kevés annál megosztóbb eleme van a jelenleg is zajló, de még október hetedikén kezdődő izraeli-palesztin háborúnak, mint az alagutak kérdése. Az, hogy léteznek jól kiépített, vasbetonnal is megerősített építmények Gáza alatt, az tényszerűen igaz. Az viszont még 2024 februárjában is sokszor csak a hit kérdése, hogy ezek pontosan hol is húzódnak és milyen célt szolgálnak.

 

Veterántalálkozó
Trautmann Balázs

magazin-regiment.hu

A 2023. október hetedikei terrortámadásra adott izraeli válasz - az áldozatok magas száma és az akció körülményei miatt azonnal sejthetően - egy minden eddiginél nagyobb erőket megmozgató szárazföldi hadművelet lett. A kis túlzással az aktív és tartalékos izraeli haderő javát megmozgató, három fronton meginduló és 2024 februárjának végén még javában zajló eseményeknek fontos szereplői lettek a lánctalpas csapatszállító járművek.

 

Michael Wittmann Tigrise
Obuch László

magazin-regiment.hu

1944. január 14-én, Vinnicja mellett egy aprócska közép-ukrajnai faluban, Michael Wittmann SS-Untersturmführer (hadnagy) egy rövid ceremónia keretében megkapta a Lovagkeresztet. Egy haditudósító egység megörökítette a parancsnokot és a felsorakozott legénységet. A képeken látható az akkor használt Tigris harckocsija, az S04 oldalszámú lánctalpas.