Archívum - 2024/2

Hazátlanok légiója
Horváth Viktor

magazin-regiment.hu

Az Orosz Birodalom 1849 után elérkezettnek látta az időt arra, hogy megismételje Nagy Péter cár bravúrját, és újabb kijáratot keressen a világóceán felé, ezúttal a Fekete-tengeren és a Boszporuszon keresztül. Ürügyül az Oszmán Birodalomban élő keresztények helyzetét használta fel. Ám I. Miklós cár elszámította magát: az osztrákok nem hálálták meg az 1849-es magyarországi intervenciót és semlegesek maradtak, az európai nagyhatalmak pedig jó pár évtizedes törökellenesség után az egyensúly érdekében változtattak politikájukon és I. Abdul-Medzsid mögé álltak. A törökök tehát bátran mondtak nemet azokra az orosz követelésekre, amelyeket akár belügyekbe való beavatkozásnak is lehetett tekinteni.

 

Szigetcsaták
Varga Csaba Béla

magazin-regiment.hu

1943 nyarától kezdve minden korábbinál kegyetlenebb összecsapásokra került sor a Csendes-óceán egymástól sokezer kilométernyire lévő hadszínterein. A nyugati szövetségesek harcedzett veteránokat és remekül felfegyverzett újoncok tömegét küldték a térségbe. A következő véres hónapok során a leglátványosabb győzelmeket azonban mégsem ők, hanem a flották hordozói és a repülő századok vakmerő hajózói vívták ki.

 

Csak magukra számíthattak
Trautmann Balázs

magazin-regiment.hu

Hamar az események sűrűjében találta magát az amerikai hadsereg 1942. augusztus 16-án létrehozott 101. légimozgékonyságú hadosztálya. Igaz, erre az alakulat első parancsnoka, William C. Lee vezérőrnagy, előzetesen figyelmeztette ejtőernyőseit. „Nincs múltunk, de lesz randevúnk - a végzetünkkel”. Két év múlva már Maxwell D. Taylor tábornok vezette a hadosztályt, de a jóslat beteljesedett… Tovább »

 

A véres Omaha
Kiss Roland

magazin-regiment.hu

Omaha Beach neve mára már fogalommá vált, a normandiai partraszállás legtöbb áldozatot követelő epizódjaként vonult be a történelembe. Az első hullámban érkezők harcáról a Leghosszabb nap című filmben még egy hősies verziót láthattunk, de a Ryan közlegény megmentésének első képsorai már a brutális valóságról szóltak. A nézők felháborodását követően az amerikai veteránok is hozzászóltak a vitához, elmondták, hogy igen, volt olyan, hogy esély sem volt kijutni a partra…

 

Hídfoglalók
Kiss Roland

magazin-regiment.hu

A második világháború krónikái között is kiemelkedő fontosságú a normandiai partraszállás története, mely különböző visszaemlékezések kimeríthetetlen forrásának bizonyult, így számtalan világhírű könyv és film is feldolgozta már. Ennek ellenére még így is maradtak olyan harci cselekmények, amelyek valamilyen okból kisebb figyelmet kaptak. Ezúttal az egyik ilyen „feledésbe merült” eseményt idézzük fel, a La Fière-híd elfoglalásáért és megtartásáért vívott küzdelmet, amelyet a D-day első három napjának egyik jelentős összecsapásaként említik az amerikai hadtörténészek.

 

Végzetes dicsőség
Varga Csaba Béla

magazin-regiment.hu

A második világháborúban az ejtőernyősöket szinte mindig gondosan kiválasztott célpontok ellen küldték gyors, tőrdöfésszerű bevetésre. Csak a legritkább esetben fordulhatott elő, hogy elit alegységeik valahol farkasszemet nézzenek a frontokon. Az ilyen összecsapások rövid ideig tartottak, de annál véresebbek és kegyetlenek voltak. Pontosan ilyesmi történt nem sokkal a normandiai partraszállás után egy francia kisvárosban.

 

Katlanba zárt hadsereg
Horváth Viktor

magazin-regiment.hu

Az Overlord méltán úgy vonult be a hadtörténelmi históriák lapjaira, mint (legalábbis addig) a leginkább előkészített, megtervezett, biztosított és kivitelezett hadművelet. Ha az ókori és középkori történetírók néha előforduló erős túlzásaitól eltekintünk, akkor valószínűleg a legnagyobb létszámú hadseregkoncentrációt is az észak-francia fövenyen hajtották végre.

 

Lövészpáncélosok
Trautmann Balázs

magazin-regiment.hu

Erőteljesen aláhúzza a páncélozott csapatszállító és nagytestvére, a gyalogsági harcjárművek szerepét és fontosságát a jelenleg zajló két, a haditechnika szempontjából legintenzívebbnek számító, aktív háború. Mind az ukrán fronton, mind Gázában kulcsszerepet töltenek be ezek a lánctalpasok - és alkalmazásuk, veszteségeik is számtalan tapasztalat levonására alkalmasak.

 

Láthatatlan halál
Sáry Zoltán

magazin-regiment.hu

A hadviselés talán legegyszerűbb eszközeit a különféle aknák jelentik. Az olcsó fegyvereket szinte minden konfliktusban nagy mennyiségben használják, viszont nem könnyű megszabadulni tőlük.